חוות דעת

נוירוכירורג לנוער- מה ההבדל בינו לבין נוירוכירורג

נוירוכירורג הוא רופא אשר מתמחה בתחום מערכת העצבים, המוח ועמוד השדרה. אנשים אשר זקוקים לטיפול אצל נוירוכירורג רוצים לדעת כי הם מגיעים לרופא הנכון אשר יבצע את הטיפול הטוב ביותר ושעליו הם יוכלו לסמוך. לכן עבור מטופלים צעירים חשוב שיבינו מהו ההבדל בין נוירוכירורג לבין נוירוכירורג לנוער.

נוירוכירורג הוא רופא אשר עבר הסמכה רגילה בתחום הרפואה ולאחר מכן עבר הכשרה בתחום נוירוכרורגיה. בזמן שרופא נוירוכירורג יכול להיות בעל הכשרה של שנים רבות או מועטות, נוירוכירורג המומחה בנוער חייב להיות בעל שנים רבות של הכשרה ולהכיר גם את התפתחות הנוער ואת הטיפול בגוף אשר ממשיך את הגדילה שלו. הליכים אלו הם עדינים ומחייבים התייחסות של הרופא וכאשר ישנו מצב רפואי אשר מאפשר את תכנון הטיפול מראש ניתן לבצע גם התייעצות מקדימה.

התייעצות מקדימה עם נוירוכירורג לנוער

ישנם מצבים ומחלות כמו למשל גידולים אשר הטיפול בהם מתבצע לאחר תכנון מוקדם (בניגוד למצבים כמו תאונות או חבלות בהן יש צורך בטיפול מידי ואקוטי). התכנון המוקדם מיועד הן עבור הרופא המטפל והן עבור המטופל ומשפחתו כאשר את הייעוץ המוקדם ניתן לבצע עבור שני צרכים עיקריים:

התייעצות לצורך ההליך הטיפולי- נוירוכירורג לנוער מבצע פעולות רפואיות שונות כולל איתור בעיה רפואית וטיפול בה. ההתייעצות המוקדמת יכולה להיות לצורך גילוי מחלה או לצורך בחירת ההליך הטיפולי והיא נועדה להעניק למטופל ובני משפחתו תחושת ביטחון בנוגע להליך אליו הם הולכים.
התייעצות לתכנון השיקום- תפקידו של הרופא בהליך כולל בין היתר הכנה של המטופל ובני משפחתו ליום של אחרי הניתוח. לעתים ימליץ הנוירוכירורג המומחה לנוער להתייעץ עם רופאים או מטפלים נוספים כדי לעזור למטופל ומשפחתו להתכונן טוב ככל הניתן להליך.

טיפול בנוער

ישנן בעיות רפואיות שונות אשר יכולות להוביל לטיפול אצל נוירוכירורג לנוער. בכל מקרה של בחירת הטיפול וההתייעצות ישנה מעורבות של ההורים (בנוער מתחת לגיל 18) ולכן הם רשאים לבחור לגשת לקבלת חוות דעת שונות עם נוירוכירוגים המתמחים בנוער ככל שיחליטו ובהתאם להתכונן לטיפול.