תפקידו של נוירוכירורג

פרופ' צבי רפפורט – נוירוכירורג, מומחה בגידולי מוח וחוט השידרה

נוירוכירורג הוא רופא אשר עבר התמחות במערכת העצבים, מוח ועמוד השדרה. הרופא עובר הכשרה רגילה בבית ספר לרפואה, סטאג' ולאחר מכן יכול לפנות להכשרה בנוירולוגיה וכירורגיה. הנוירוכירורג הוא רופא אשר מומחה למחלות שונות כמו גם גידולים אשר יש להם קשר למערכת העצבים. המחלות בהן נתקל הרופא יהיו לרוב מורכבות כאשר צריכים להיות לו את הכלים המתאימים לאבחון וטיפול בהם. הפניה לרופא זה יכולה להיות במצבים שונים כאשר מבחינים בין מצבים אקוטיים אשר דורשים טיפול מידי לבין מצבים שאינם אקוטים בהם ניתן גם לבצע התייעצויות עם מספר רופאים.

תפקידו של נוירוכירורג במצבים אקוטיים

על מנת להבין כיצד נוירוכירורג פועל במצבים אקוטיים יש להבין קודם כל מהם מצבים אקוטיים ברפואה. מצבים אלו יכולים להיות לאחר פגיעה, חבלה או תאונה והפעולות אשר מבצעים הן מידיות. עם זאת, גם לאחר ביצוע ההליך ניתן להתייעץ עם רופא מומחה כאשר ניתן לבצע התייעצות עם הרופא המטפל או עם רופא אחר והייעוץ יכול להיות לצרכים רבים כמו למשל:

התייעצות לצורך שיקום- קבלת הנחיות כיצד לבצע את השיקום (במיוחד אצל מטופלים אשר נשארו תקופה מסוימת בבית החולים וצריכים להשתחרר חזרה לביתם לשיקום).
התייעצות לטיפול נוסף- ישנם מצבים בהם הטיפול הראשוני הוא רק תחילת הדרך וישנו צורך בטיפול נוסף לאחר הטיפול הראשוני. במקרים אלו ניתן לפנות אל נוירוכירורג מומחה להתייעצות כיצד להמשיך את הטיפול.

טיפולים מתוכננים

רוב הטיפולים הרפואיים הם טיפולים אשר מתכננים אותם ולא טיפולים אקוטיים וכך גם במקרים של טיפולים נוירוכירורגים. כאשר ישנו זמן לתכנון הטיפול ניתן לבצע התייעצות מקדימה עם רופא אחד או במקרה הצורך עם מספר רופאים.

ההתייעצות המקדימה נועדה לתכנן כראוי את הפעולה הרפואית וגם להכין את המטופל ואת משפחתו להליך השיקום. כמובן, לפעמים הטיפול אינו דורש כמעט פעולות שיקום, אך במידה ויש צורך בכך חשוב מאד לפנות אל נוירוכירורג שיידע להנחות את המטופל ומשפחתו כיצד לנהוג לאחר הטיפול. הכנה שכזו תאפשר למטופל להרגיש טוב יותר ובטוח גם כשהוא מגיע לטיפול עצמו.